עיצוב אתר בעזרת חברת וויקסר

  • יונתן רונן מרפאה לבלוטת התריס - פייס

כל הזכויות שמורות ליונתן רונן - מרפאה לבלוטת התריס

עקה כרונית (סטרס) ובלוטת התריס

בלוטת התריס הינה רקמה רגישה מאוד לרעלים סביבתיים ותנודות הורמונליות הן על רקע פיזיולוגי או התנהגותי והן על רקע רגשי - עקה כרוני בעיקר (סטרס). ואלו הן שתי סיבות שכיחות למדי הגורמות לחוסר איזון של בלוטת התריס. צמצום החשיפה לרעלנים (קרינה, חומרי הדברה וכד') במקביל לטיפול אשר יוביל לשינוי התנהגותי הממוקד בתגובת הגוף למצבי עקה (סטרס) אקוטיים וכרוניים יהוו בחלק ניכר מהמקרים הבסיס הטיפולי בדרך לפתרון שורשי ועמוק לאיזון בלוטת התריס - אבל גם במניעה של תחלואה כרונית עתידית אחרת.

מהו "סטרס" מבחינה פיזיולוגית:

סטרס הינו מצב תועדתי שבו אדם או בעל חיים מזהה סכנה ועליו להיבחר עם "להילחם או לברוח". באבולוציה האנושית, מערכת זו שימשה לצייד, ליציאה למלחמה, למנוסה מחיית טרף וכד'.. כיום אנחנו חיים במציאות בה איננו צדים או נסים אלא לוקחים משכנתאות, עובדים 12 שעות, מנהלים יחסים מורכבים עם בני / בנות זוג / משפחה וכיוצא באלה. אצל חלקנו, אורח חיים "מערבי" זה יוצר סטרס מתמשך אשר מביא בסופו של דבר להתשה של בלוטות האדרנל, בלוטות אנדוקריניות האחראיות על הורמוני הסרס בגופינו - קורטיזול, קורטיזון ואדרנלין.

הורמוני סטרס ובלוטת התריס : 

הורמוני בלוטת "יותרת הכלייה" (בלוטות האדרנל) כאשר הם מאוזנים, הינם בעלי חשיבות להמרה תקינה של תירוקסין T-4 ל-תריודוטירונין T-3. עודף מהורמוני האדרנל כתוצאה מסטרס אקוטי ולאחר מכן חולשה של בלוטות יותרת הכלייה, יצרו מופע סימפטומים זהה לזה של תת פעילות של בלוטת התריס. לאורך זמן, תחלש פעילות בלוטת התריס. ההיחלשות הזו נובעת מהתשה של אנזים בשם Deiodenase 5 אשר אחראי על ההמרה של T-4 ל- T3 ולכן במצב זה שכיח לראות בדיקות דם תקינות של בלוטת התריס (TSH, T-4) אך עם מופע תסמינים מלא של תת פעילות בלוטת התריס כגון עצירות, קור, עייפות, אי סדירות של המחזור החודשי, ועוד, (לקריאת ההסבר המלא על תת פעילות סמויה של בלוטת התריס לחצו כאן.

אבחון וטיפול : 

 עייפות בלוטות האדרנל או Adrenal Fatigue syndrome איננה בעיה נדירה כלל ותסמיניה זהים לתסמינים של תת פעילות בלוטת התריס. הבדיקה הטובה ביותר לזיהוי עייפות האדרנל היא פשוט תשאול מעמיק ומישוש אזורי רפלקס של בלוטות אלו.. קיימות עדויות רבות לטעויות אבחנתיות בין תת פעילות של בלוטת התריס לבין עייפות בלוטת האדרנל וכפועל יוצא מתן טיפול שגוי. מומלץ מאוד לבדוק את תפקוד בלוטות האדרנל לפני כל לקיחה של טיפול תרופתי לבלוטת התריס.