עיצוב אתר בעזרת חברת וויקסר

  • יונתן רונן מרפאה לבלוטת התריס - פייס

כל הזכויות שמורות ליונתן רונן - מרפאה לבלוטת התריס

מטופלים רבים אשר מגיעים למרפאות שאינו מוגדרות "קונבנציונליות" כגון מרפאות לדיקור, תזונה, צמחי מרפא וכו' מגיעים לא פעם מכיוון שהבינו, שהממסד הרפואי הקונבנציונלי ברובו, יתן להם מענה מצויין לבעיות אקוטיות כגון ניתוחים, אנטיביוטיקה דחופה בחלק מן המקרים, עירויים לאחר איבוד דם וכו'.. כל הסיבות הן רק קצה של סיבות המצדיקות, ללא ספק, פנייה לטיפול מקובל. לעומת זאת, בהפרעות כרוניות כגון בעיות בבלוטת התריס, במערכת העיכול, דלקתיות יתר הגורמת לעייפות וכאבים שונים ומשונים בגוף ללא סיבה ברורה, מביאים את המטופלים הללו לשאול מה באמת קורה בגוף שלי, ופונים לטיפול פונקציונלי (הוליסטי) על מנת לקבל סריקה של מערכות גופם בחיפוש אחרי הגורם המרכזי לתחלואה החוזרת. בהרבה מקרים, ישנה סיבה אחת שורשית לבעיות רבות אחרות.

מערכת העיכול האנושית

מערכת העיכול האנושית התפתחה לאורך מיליוני שנות אבולוציה עד שהגיעה לפיזיולוגיה הנוכחית שלה. מערכת זו, הייתה רגילה לאורך כל ההיסטוריה, עד לפני כ- 70,000 שנה (מס' שנים זניח במונחים אבולוציוניים), לקבל מזונות מסויימים, צמחיים וסיביים בעיקר, פירות, ירקות, ומעט מאוד חלבונים מבע"ח. כמות הקלוריות היומית השתנתה מיום ליום בהתאם לעונה, הליקוט, והצייד, וכך גם הדיאטה בכללותה בהתאם לגיאוגרפיה והתרבות של אותה חבורה. ככלל, יצורים בטבע בעלי מעי ארוך ומפותל, בטבע, לרוב הינם צמחונים, או שתזונתם מבוססת על כ- 90% מזונות צמחיים ושומן טבעיים שאינם מהחי. בני אדם, חרף השוני המנטלי / אינטלקטואלי, דומים בעיקר ליצורים הללו מבחינה גופנית, וכיום, דווקא בעת הזו, עלינו ללמוד מהם הכי הרבה - כראי לעצמנו, ולעשות את ההתאמות האישיות הדרושות בהתאם לסטטוס האישי והבריאותי.

דלקות כרוניות / תסמונת המעי הדליף

נשים רבות הסובולות מחוסר איזון של בלוטת התריס, סובלות גם מחוסר איזון של מערכת העיכול ברמה כזו או אחרת של תסמינים / כאבים / ואי נחת. כמו כן, רבות מהן אינן מקבלות אבחנה ברורה לבעייתן. הסיבה שהממסד מטפל רק בבעיות אשר ניתן כבר לאבחן אותן - כלומר מאוחר מידי. בעיות רבות שהינן בעלות פוטנציאל כרוני, מתחילות מסימפטומים פשוטים יחסית: נפיחות, גזים, עצירות, כאבי ראש תדירים שלא היו קודם וכו'. 

מעי דולף הינו מצב בו דופן המעי הפך להיות חדיר, ואשר חלבונים לא מעוכלים מהמזון, גם מזון הנחשב "בריא", אשר אינם מתעכלים היטב בקיבה כתוצאה מתת-חומציות (הסיבה העיקרית לרוב הצרבות אגב, ולא חומציות יתר כפי שמקובל לחשוב) וגם מבליעת מזון ללא לעיסה מספקת או מזון לעוס למחצה בלבד באופן המקשה על הקיבה לפרקו, גורם לכך שחלבונים לא מעוכלים נכנסים למעי הדק ומשם לזרם הדם. כתגובה, הגוף תוקף את אותם חלבונים זרים. לאורך זמן, פעולה זו יוצרת חוסר איזון במערכת החיסון ותגובה אוטואימונית כנגד מערכות שונות. השימוטו תאירואידיטיס, דלקת כרונית בבלוטת התריס, הינה תגובה שכיחה למדי למצב זה.

טיפול

עיקר הטיפול מתמקד במציאת החלבונים מהמזון אותם הגוף תוקף והוצאתם מהתפריט. חלקם לצמיתות, וחלקם מוחזרים בהמשך לבדיקה. אצל כל אדם קיים שוני מהותי בהקשר של הרגישויות שלו אם כי ניתן לומר שגלוטן, קזאין (חלבון החלב), וסויה הם מוצרים בעייתים בהקשר הזה עבור חלק גדול מהסובלים.

הרגלים: שילובי מזון פשוטים בכל ארוחה, אכילה לשובע חלקי בלבד, הינם אלמנט משמעותי מאוד בטיפול זה, כיוון שהם מקלים מאוד על הגוף בהליך הפירוק המזון והפקת אנרגיה, ומקלים מאוד הן על הקיבה והן על הלבלב אשר אמון על הפרשת אנזימי העיכול השונים.

דיקור / צמחים / תוספים תזונה: ככל שהמצב כרוני יותר, נדרש יותר סיוע "חיצוני" נוסף לאורח החיים שאותו על המטופל ליישם בעצמו בהתאם לאבחון שקיבל. מטרת הטיפול במצב זה הינו שיקום ריריות הקיבה והגברת הספיגה של המערכת עצמה או, לפחות בשלהב ההתחלתי, להוסיף אלמנטיים להשלמת החוסרים שכבר נוצרו כגון ויטמינים מקבוצת B, אלוורה לשיקום הריריות, ל-גולטמין (L-glutamin) לחיזוק דופן המעי, ועוד.

סיכום

רוב הבעיות הכרוניות נוצרו לאחר המהפכה החקלאית. יצור החי בסיבבתו הטבעית לה יועד, לא סובל מדלקת כרונית כזו או אחרת, ומבחינה גופנית יש לו סבירות להגיע לגיל מבוגר בבריאות טובה, כמובן לצד סכנות ובעיות אחרות שעורבות לו באופן טבעי. עלינו להתבונן וללמוד מהטבע, ללמוד כיצד חיו אבותינו מבחינת הברירות שעמדו לרשותם ובחירותיהם. כמובן שאופן חיים זה איננו יישים לרוב האנשים כיום. אך עם זאת, עדיין ניתן לבחור בתבונה את הנכון לנו ביותר מתוך המציאות הקיימת הן כטיפול, והן כמניעה.