עיצוב אתר בעזרת חברת וויקסר

  • יונתן רונן מרפאה לבלוטת התריס - פייס

כל הזכויות שמורות ליונתן רונן - מרפאה לבלוטת התריס

  • פייסבוק יונתן רונן - מרפאת מומחים לב

תת פעילות בלוטת התריס

בלוטת התריס הינה בלוטה אנדוקרינית (אנדו-קרין מיוונית משמעותה הפרשה פנימית, הכוונה היא להפרשה פנימית של הורמונים). בלוטת התריס אחראית על ייצור של הורמוני תריס, טירוקסין (T-4) וטריודוטירונין (T-3), וקלציטונין (קשור למשק הסידן בגוף). הורמונים אלו מועברים דרך הדם לכל רקמה בגוף ולמעשה לא ניתן לקיים חיים בלעדיהם. הורמונים אלו אחראים בין היתר על תפקוד תקין של השרירים, הלב, המוח ואיברים נוספים, וכן שמירה על טמפרטורת גוף וניצול אנרגיה.

תת פעילות של בלוטת התריס משמעותה מחסור בהורמוני בלוטת התריס כתוצאה מהחילשות בפעילות הבלוטה.

 

ברוב המוחלט של המקרים הגורם לתת פעילות של בלוטת התריס הינו מחלת השימוטו, מחלה אשר מקורה במערכת החיסון (ראו ערך השימוטו תאירואידיטיס), אך לעיתים מתקיימת תת פעילות של בלוטת התריס שאינה ממקור חיסון-עצמי / אוטואימוני, כלומר הגורם לתת פעילות בלוטת התריס במקרה הזה אינו השימוטו.

 

בדיקות הדם במקרה זה יראו TSH מעל לטווח הנורמה, T-4נמוך, T-3 נמוך או גבוה, וללא קיומם של נוגדנים עצמאיים מסוג Thyroid Peroxidase או Anti TG.

 

סיבות וגורמים עיקריים לתת פעילות של בלוטת התריס 

סטרס כרוני (עקה)

תזונה לקויה במקורות אנרגיה חיוניים ומותאמים

לידה

גנטיקה

הטיפול הלא תרופתי בתת פעילות של בלוטת התריס

טיפול בתת פעילות של בלוטת התריס ללא תרופות קשור כאמור באופן ישיר לסיבה, כעת נפרט כאן את ההליך לפי הסיבות שצויינו הנ"ל :

סטרס כרוני (עקה) – כאשר מתקיימת בגוף בעיה כלשהי כתוצאה מסטרס כרוני, מקור הבעיה יהיה בבלוטות אנדוקריניות הנקראות בלוטות האדרנל. בלוטות האדרנל אחראיות בין היתר על הפרשת הורמון בשם אדרנלין (אדרנלין = אדרנל) וקורטיקוסטרואידים (סוגים שונים של סטרואידים) אחרים אשר מווסתים את התגובתיות שלנו במצבי עקה וסטרס.

מערכת זו נועדה מבחינה אבולוציונית לשרת אותנו עת היינו נרדפים אחרי ייצור טורף או כאשר עלינו להגיב במהירות, למשל בעת ציד.

כיום, הסטרס העיקרי שאנו חווים הינו מסיבות אחרות הגורמות לו להיות מתמשך וכרוני ובכך להתיש את בלוטות האדרנל. המצב הזה מהווה סיבה עיקרית (אטיולוגיה) לתת פעילות של בלוטת התריס.

 

הטיפול במצב זה

 

הטיפול במצב זה יהיה טיפול משולב הן בבלוטת התריס והן בבלוטות האדרנל ובשיקומן. משך ההליך משתנה בין אדם לאדם בהתאם למשך תקופת הסטרס וממצאים קליניים נוספים. האמצעים יהיו דיקור וצמחי מרפא ייעודיים המופנים ישירות לציר הבלוטות האנדוקריניות היפופיזה – בלוטת התריס – אדרנל. ציר זה עובד במקביל על מנת לווסת את התגובתיות שלנו לסביבה. חוסר איזון בו בהכרח ילווה בהפרעות כאלו ואחרות בין אם בבלוטת התריס עצמה או במקומות אחרים, ואיזונו יחזיר את הגוף למצב של תגובתיות וחיוניות אופטימליים.

 

תזונה לקויה במקורות אנרגיה חיוניים ומותאמים

תזונה לקויה הינה גורם משמעותי יחד עם עניין הסטרס / עקה לתת פעילות של בלוטת התריס.

אנו חיים במציאות בה מצד אחד ברוב מדינות המערב לא חסר אוכל (וטוב שכך,זו עובדה לא מובנת מאליה), אך כמות התוצרת עולה לא פעם על האיכות כך שהתוצר הסופי שמגיע לצלחתנו דל יחסית.

 הסבר : בטטה שגדלה בחלקה חקלאית קונבנציונלית (חקלאות רגילה שאינה אורגנית) מתחרה עם הרבה בטטות נוספות על אותו שטח אדמה מצומצם. הדבר הזה יוצר דלות בכמות חומרי ההזנה (המינרלים והויטמינים) שיש באותה בטטה. לכן, עלינו לעשות בחירות תזונתיות משכילות ו"לשפר" את המזון הדל יחסית במזונות הנחשבים "פרימיום" ו/או אכילה של תוצרת אורגנית.

 

להלן דוגמאות ל"תיסוף" שאפשר לעשות בבית על מנת להעשיר את התזונה :

פולן דבורים (לעיתים קיימת רגישות)

אצות מים מתוקים שאינן מכילות יוד כגון ספירולינה או כלורלה (יש להקפיד על מוצר איכותי כמובן)

מוצרי קקאו איכותיים (לא קלויים)

אצות מים מלוחים (המכילות יוד) יפניות מיובשות בשמש טבעית (מומלץ להשתמש במסגרת הנחייה תזונתית)

מלח איכותי

שמנים איכותיים בהתאמה אישית

כל אלו יהוו מזון מרוכז מבחינה אנרגטית שאפשר לשלב בכל מטבח בפשטות ולהעשיר באמצעותו את תזונתנו.

 

לידה

תת פעילות של בלוטת התריס לאחר לידה הינה תופעה מוכרת ומתקיימת לרוב אצל נשים בעלות נטייה גנטית לכך. בחלק מן המכרים, התופעה חולפת מעצמה ובחלק לא.

כך או כך, בדומה לסכרת הריונית (לדוגמה), הדבר מהווה "הצצה" לגנטיקה שלנו ועל בעיות שעלולות "לצוץ" בעתיד במידה ולא נחיה בהרמוניה פיזית ורגשית.

 

הטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס לאחר לידה תתרכז באספקט ההורמונלי בעת טיפולי הדיקור, ובמקביל במתן הנחיות וכלים ישומיים לאיזון המערכת בבית באופן עצמאי באמצעות תזונה, פעילות, וצמחי מרפא מותאמים אישית.

 

גנטיקה

הגנטיקה שלנו הינה אלמנט חזק ומשמעותי שאי אפשר לשנות. בטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס על רקע גנטי מתרכזים הן בבלוטות האדרנל המשקפות את המטען הגנטי שלנו בראייה המסורתית ובבלוטת התריס עצמה. זה טיפול בו מנסים לדחות בכמה שניתן תת פעילות קלינית של בלוטת התריס.

 

בטיפול מדוייק בדיקור, צמחים ותזונה ניתן לדחות את הופעת המחלה בשנים רבות, אך לא בהכרח למנוע לצמיתות.