בלוטת התריס הינה בלוטה אנדוקרינית, אנדו-קרין מיוונית משמעותה הפרשה פנימית,

הכוונה היא להפרשה פנימית של הורמונים.

בלוטת התריס אחראית על ייצור של הורמוני תריס, טירוקסין (T-4)  אשר מומר בהמשך

לטריודוטירונין (T-3).

הורמון ה- T3 (הנגזרת הפעילה ביולוגית) מועבר דרך הדם לכל רקמה בגוף ולמעשה בעלי חיים יונקים לא יכולים 

לקיים חיים תקינים בלעדיו. הורמונים אלו אחראים בין היתר על תפקוד תקין של השרירים, הלב, המוח ואיברים נוספים, וכן שמירה על טמפרטורת גוף וניצול אנרגיה.

אופן פעילותה (פיזיולוגיה) של בלוטת התריס כאשר אנו בבריאות שלמה

 

תאי בלוטת התריס מייצרים טירוקסין מחומצה אמינית בשם טירוזין ועל שיירי טירוזין של חלבון בשם תירוגלובולין. יוד המגיע מהתזונה נלכד ב"מלכודות יוד" ונצמד לשיירי הטירוזין. במקביל להפרשה של TSH מבלוטה אנדוקרינית נוספת הנקראת היפופיזה (Pitutary Gland).

תאי בלוטת התריס מפרקים את הקשר בין התירוגלובולין לטירוזין ובתהליך הזה נוצרים הורמוני בלוטת התריס, טירוקסין (T-4) וטריודוטירונין (T-3)

 

טריודוטירונין T-3 הינו ההורמון הזמין ביולוגית לגוף לניצול אנרגיה. לעומת הטירוקסין T-4, הוא מכיל 3 איזומרים של יוד, דבר המאפשר לו כניסה לתאי הגוף וביצוע מטבוליזם תוך תאי. אנזים בשם דהיודינז הוא האחראי על המרת ה- T-4 ל- T-3.

 

כיצד בלוטת התריס יודעת כמה הורמונים עליה לייצר ?

תהליך "לולאתי" על בסיס משוב שלילי בין בלוטת ההיפותלמוס ( hypothalamus ) המפרישה הורמון בשם  TRH  - Thyroid realesing hormone אשר "פוקד" על בלוטת ההיפופיזה להפריש TSH (אותו הורמון מוכר מבדיקות הדם), הורמון הנקרא "הורמון מווסת תריסיות" : TSH – Thyroid Simulating Hormone.

הורמון זה משקף ברמת דיוק מוגבלת מהו סטטוס בלוטת התריס מבחינת טיב התפקוד.

מדוע מוגבלת ?

כיוון שמדובר בבדיקה של הורמון המופרש מבלוטת ההיפופיזה (Pitutary) המשקף את פעילות בלוטת התריס אך איננו מופרש מבלוטת התריס בעצמה. במצבים בהם ה- TSH תקין אך אין בגוף ניצול טוב של T-3 כתוצאה מדלקתיות כרונית או בגלל מינון תרופתי גבוה מידי של מעל 100 מ"ג ליום T-4 ( אלטרוקסין, יוטירקס או סינתרואיד הם T-4 סינטטי). במקרים נדירים יותר חוסר איזון של הורמון זה ינבע מבעיה בהיפופיזה עצמה ולא מבלוטת התריס.

RT-3 :

עוד מגבלה של בדיקת ה- TSH הינה שהיא אינה משקפת את את תהליך ההמרה של T-4 ל- T-3. תהליך זה, המתרחש בעיקר בכבד ובכליות ע"י אנזים ייעודי לכך הינו הביטוי הסופי של הלולאה ההורמונלית שכן בסופו משתחרר T-3 חופשי וזמין לתאים ובבדיקות דם נצפה כ-FT3. אצל חלק מהמטופלים, הבעיה כלל אינה בבלוטת התריס או בהיפופיזה אלא בתהליך ההמרה. ההורמון המצביע על בעיה בתהליך הספציפי הזה הינו RT-3. בעיה זו תתבטא כתת פעילות של בלוטת התריס חרף בדיקות תקינות "כביכול" היות ובבדיקות "רגילות" כלל לא בודקים RT-3. הדגש בתחושת המטופל תהיה כאבי מפרקים וכאבים באזור העורף, עייפות, נשירת שיער, השמנה, אי סדירות של המחזור החודשי ועוד. ולכן נשים עם בעיית המרה שפרט לכך בריאות לחלוטין בגופן ונפשן יאובחנו לא פעם בשוגג כסובלות מפיברומיאלגיה (עקב הדמיון הרב בתסמינים) וכתוצאה מהאבחון הלקוי יקבלו טיפול תרופתי לא מתאים שלא יפתור את הבעיה.

שיטה פשוטה ומדוייקת להפליא לאמוד סטטוס של FT3 בדם הינה מדידת חום גוף עם מדחום רגיל כשעה אחרי ארוחת צהריים. חום גוף אצל נשים בגילאי הפריון שאינן נוטלות הורמונים (גלולות וכו') צריך להיות בין 36.8 ל- 37.2 בהתאם ליום במחזור החודשי. נשים רבות הסובלות מתת פעילות סמויה של בלוטת התריס יגלו חום נמוך ב-0.5 ועד 1 מעלה  מחום הגוף הבריא כפי שצויין הנ"ל.

 

בחוסר איזון

 

לרוב, כאשר ישנו חוסר איזון ב- TSH, יפנה הרופא המטפל להמשך בירור' חשוב מאוד להתעקש לשלול / לאשש קיומם של נוגדנים  כנגד בלוטת התריס :

TPOab - נוגדני פרוקסידאז בבלוטת התריס : 

פרוקסידאז הינו אנזים המשמש את בלוטת התריס לייצור ההורמונים שלה ע"י שחרור יוד עבור חיבור בין שאריות טירוזין יחד עם תירוגלובין. כאשר יש השימוטו תאירואידיטיס (Hashimoto thyroiditis) המשמעות היא שהאנזים הזה מותקף ע"י הגוף. לכן מצויין בבדיקה האותיות ab אשר משמעותן Anti-Bodies.

מינרל היוד - Iodine :

מינרל היוד הינו מינרל הכרחי לקיום חיים ביונקים. מקורותיו של מינרל זה מגוונים וקיים שוני בתכולת היוד הטבעי במזון בהתאם לגיאוגרפיה. באופן כללי מקורות טבעיים ואמינים ליוד בעידן התעשייתי הינם אצות ים אורגניות, מלח אטלנטי,  דגי ים צפוני הגדלים במים עמוקים, פירות ים, מוצרי חלב, ביצים, ושאר מזונות מהחי. במדינות מפותחות מתווסף יוד באופן מלאכותי גם לדגנים ולמלח שולחן מועשר זאת על מנת למנוע מחסור ביוד.

 

"טעות" קלינית נפוצה של מטפלים רבים הינה לתת תוסף של יוד למטופלים עם תת פעילות של בלוטת התריס במקביל לקיומם של נוגדנים כלומר כטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס על רקע השימוטו תאירואידיטיס. הדבר גורם הרבה פעמים לעלייה משמעותית ב- TSH וזירוז ההליך האוטואימוני.

מטופלים אלו זקוקים למינרל כשאר היונקים, אך חשוב מאוד שרמתו תהיה מאוזנת ותגיע ממזונות שלמים המכילים יוד כחלק מקומפלקס של שאר חומרי המזון כגון כל המאכלים שצויינו הנ"ל. הדבר תקף גם למטופלים עם פעילות יתר של בלוטת התריס Graves disease אך במינון ובצורה המתאימה להם לפי האבחון שלהם.

 לעיתים, על אף האיזון כביכול ב- TSH בבדיקות דם, קיימים תסמינים קליניים כגון עייפות, עלייה במשקל, כאבי מפרקים, תחושת קור וכו' המעידים על בעיית תפקודית כלשהי במקביל לבדיקות מאוזנות כביכול. במקרה זה, תפקידנו למצוא את מקור חוסר האיזון. סטטיסטית, 1 מכל 7 נשים מאובחנת עם תת פעילות של בלוטת התריס, 1 מכל 4 סובלת מתת פעילות סמויה של בלוטת התריס.

 

  • White Facebook Icon